Ste naveličani vedno istih zasaditev okoli doma? Imate radi rože, pa ne veste kako jih negovati? Brez skrbi, v nadaljevanju smo vam pripravili nekaj izbranih nasvetov, da vam bodo vrt in cvetlice vedno v ponos ter veselje!
Pomlad!
Nestrpno smo jo pričakovali, zdaj pa nas že pošteno razvaja s svojimi čari. Napočil je torej čas, da začnemo naravi spet izkazovati vso pozornost in ljubezen. A kako izbrati najprimernejše sadike, s katerimi bi okrasili okolico doma. In še pomembnejše, kako jih pravilno negovati? Ultimativnega odgovora na to vprašanje seveda ni, saj so rastline živa bitja, ta pa v vsakem okolju delujejo nekoliko drugače. A vendar obstajajo ključni elementi, brez katerih končni rezultat ne more biti zadovoljiv.
Izbira kakovostnih sadik
Pri nakupu se je priporočljivo odločati za kakovostne sadike, katerih preteklost in razvoj nista vprašljiva, saj tako izključite možnost tveganega nakupa obolele ali poškodovane rastline. Takšna sadika ima že v začetku boljše pogoje za postati lepa, najlepša različica sebe.
Pravilna velikost rastišča
Prav tako pa je pomembno, da sadiki namenimo dovolj velik (a ne prevelik) prostor za rast, pri katerem je bistveno to, da se odvečna tekočina prelije v podstavek in ne ostane na dnu posode. Vsaki sadiki s sajenjem v lonce in ob druge rastline omejujemo njen življenjski prostor, zato je pomembno, da se pozanimamo o njenih potrebah – tako glede velikosti koreninskega sistema oziroma gomolja, kot zalivanja in hranjenja. Pogosto smo namreč prevzeti ob fotografijah, ki nam jih ponujajo različni vrtnarski katalogi, a prikazane kompozicije cvetja so pogosto tako postavljene ali posajene le za fotografiranje in v realnosti na tako omejenem prostoru ne bi dolgo uspevale.
Izbira kakovostne zemlje
Nekaj, kar se vse preredko izpostavi, je tudi dejstvo, da je izbira kakovostne zemlje enako velikega pomena, kot je izbira kakovostnih sadik. Zemlja je namreč tista, ki v sebi zadržuje hrano in vlago, ki jo rastlina potrebuje za svoj obstanek. Zato ne izbirajte prhke zemlje, ki namesto da bi vpijala vodo, plava na njej.
Hranjenje sadik
Ob sajenju je priporočljivo v zemljo dodati tudi substrate za rast, ki sadiki v prvih tednih nudijo ravno pravšnjo količino hranljivih snovi, s katerimi se okrepi in učvrsti. Po prvih dveh ali treh tednih pa lahko sadike (v kolikor to potrebujejo) začnemo dognojevati za cvet in/ali rast. Ne pozabimo, rastlina je živo bitje, ki samo z vodo in brez dodatnih hranil sicer raste, a niti približno tako lepo, kot bi sicer.
Nega in spremljanje razvoja
Tako, kot pri zdravju ljudi, je tudi pri rastlinah preventiva vedno boljša od kurative. Zatorej negujte sadike ves čas, spremljajte njihov razvoj in v primeru nenavadnih pojavov, bolezni ali poškodb, odtrgajte list (oziroma ga fotografirajte, če trganje ni možno) in z njim pridite do nas, z veseljem bomo našli rešitev za vas.
Izberemo lonec/korito primerne velikosti
Napolnimo ga z mešanico kakovostne zemlje in substrata za rast – zemlja naj sega do nekje 2cm pod robom korita
Na izbranem mestu naredimo luknjo za sadiko
Sadikam, ki imajo razvite že močne koreninske sisteme, rahlo raztrgamo korenine – tako se bodo lepše »prijele« v nov življenjski prostor
Sadiko položimo v luknjo in jo rahlo zasujemo z zemljo – zemlje nikakor ne tlačimo v »vrat« sadike, saj ji s tem le škodimo
Posodo zalijemo in postavimo ven, če so temperature za to že primerne – nikakor pa sadik ne zapremo v temen, topel in neprezračen prostor, saj bi tam le podivjala