To je božična kraljična, ki nam lepša domove v decembrskih prazničnih dneh. Doma vzgojene božične zvezde pri nas dobite že od 1€ dalje! Da pa ne bodo lepe le nekaj dni, smo vam v nadaljevanju pripravili ključne nasvete za vzdrževanje.
Glavna zvezda decembrskih dni je, ko gre za rastline, vsekakor božična zvezda.
A kaj, ko tako rada odvrže svoje raznobarvne cvetove, zeleni listi pa obarvano v rumeno žalostno visijo z nje. Brez skrbi, pripravili smo vam ključne nasvete, s katerimi vaša božična zvezda ne bo lepa le do konca leta, pač pa bo s primerno nego zacvetela spet naslednje leto.
Ker pa vsak kupec seveda želi, da je rastlina enako lepa, kot ob nakupu, tudi čez nekaj tednov doma, si najprej poglejmo dejavnike, ki morajobiti izpolnjeni, za dolg obstoj te cvetlice.
Najpogostejše napake, ki vodijo do propada rastline so:
napačna temperatura okolja (v času cvetenja je cvetlico priporočljivo imeti v okolju, ki ni hladnješi od 17°C in hkrati ne bolj vroč od25°C)
neprimerna svetloba (božična zvezda ne smete imeti v temnem prostoru,prav tako pa ne sme biti izpostavljena neposredno sončnim žarkom)
prepih (v kolikor je božična zvezda izpostavljena prepihu, zna kaj hitro porumeneti in odvreči liste, saj velja za zelo krhko rastlino. Odsvetujemo torej razne verande in okenske police, ter ostala mesta, kjer se intenzivneje mešata topel in hladen zrak)
preveč intenzivno zalivanje (če je rastlina zalita preveč, ali pa stoji v okrasnem lončku odvečna voda, to povzroči gnitje koreninin posledično odmiranje celotne rastline. Božična zvezda je skromna rastlina, ki jo je potrebno zaliti s postano vodo sobne temperature, ko se zemlja od predhodnega zalivanja že posuši. Ostanek vode, ki se po zalivanju nabere v okrasnem lončku pa je potrebno odliti)
napačno skladiščenje (božično zvezdo pa lahko že kupite nagnjeno k hitrejšemu odmiranju, saj je njen obstoj odvisen tudi od samega skladiščenja na prodajnem mestu. Če jo tam hranijo v temnem,prehladnem prostoru, zavito v zaščitni foliji, je njena življenjska doba že s tem obsojena na kratkotrajnost)
transportni šok (do tega pride, ko rastlino neprimerno zaščiteno kupec odnese v avtomobil ali pa jo v ohlajenem avtomobilu pusti daljše obdobje. Priporočamo, da jo primerno zaščiteno postavite nazadnje avtomobilske sedeže (in ne v prtljažnik) ter jo v najkrajšem možnem času odnesete domov)
Za lepo rast rastline torej priporočamo, da kupec izbira specializirane prodajalne, kjer so zaposleni usposobljeni za pravilno nego rastline na prodajnem mestu ter znajo priskočiti na pomoč tudi z nasvetom, kako ravnati z rastlino v prihodnje.
Še nasvet za naprej:
Spomladi božično zvezdo skrajšamo na 10cm, jo presadimo v svežo zemljo in večji lonček, ter jo, ko se temperatura noči dvigne nad 12°C, prestavimo na vrt. Tam jo hranimo do jeseni, ko jo ponovno prestavimo v toplejše prostore. Pri tem je pomembno, da rastlini ne omogočamo več kot 10 ur dnevne svetlobe, ostal čas mora preživeti v temi.
Zaradi številnih potreb, ki jih ta kratko dnevna rastlina potrebuje, boste sicer zelo težko dosegli, da bo naslednje leto cvetela spet ob božiču, vas bo pa zato njena kraljevska rdeča barva razvajala prej ali pozneje.
Vse objave